top of page

WEEK 4: History - The Times
of the Three Roses...

QUESTIONS OF THE DAY:

DAY 22:

22.1

ZauważyliÅ›cie zapewne, że od dziÅ› towarzyszÄ… nam trzy kwiatowe symole, kwiaty mamy też w tytule tygodnia. Co symbolizuje każdy z tych trzech kwiatów i jakim w zwiÄ…zku z tym dokÅ‚adnie okresem bÄ™dziemy siÄ™ w tym tygodniu zajmować (podaj lata od...do... - chodziÅ‚o o tron Anglii oczywiÅ›cie)?

Zajmiemy siÄ™ - jak mówi nasz temat - czasami trzech róż - czyli czasami panowania trzech rodów, które za swoje symbole przyjęły biaÅ‚Ä…, czerwonÄ… i czerwono-biaÅ‚Ä… różę.

Biała róża to Yorkowie, czerwona - Lancastrowie, czerwono-biała - Tudorowie.

Lata ich panowania to 1399 (kiedy Henryk IV jako pierwszy Lancaster wstąpił na tron) do 1603 (kiedy po bezdzietnej śmierci Elżbiety I wygasła dynastia Tudorów).

Ciekawe, że wielu z was założyło, że czasy = wojna:)

 

22.2. 

Jeden z imienników króla, o którym mówiliÅ›my w ubiegÅ‚ym tygodniu - tego, który miaÅ‚ najwiÄ™cej problemów ze spiskujÄ…cymi synami i z żonÄ… - obchodzi dziÅ› wÅ‚aÅ›nie rocznicÄ™ obwoÅ‚ania go królem.  To chyba najciekawsza postać swojej dynastii, doskonaÅ‚y wódz i pogromca Francuzów. Jego pradziadek, który rozpÄ™taÅ‚ WojnÄ™ StuletniÄ…, mógÅ‚by być z niego naprawdÄ™ dumny! 

O którym królu mowa, który z symboli powyżej go reprezentuje, w jakiej bitwie rozgromiÅ‚ doszczÄ™tnie francuskÄ… armiÄ™ i o którym mieÅ›cie marzyÅ‚ na Å‚ożu Å›mierci?

Henryk V Lancaster (czerwona róża) odniósÅ‚ swoje najsÅ‚ynniejsze zwyciÄ™stwo w 1415 roku pod Azincourt. UmierajÄ…c, wspominaÅ‚ swoje marzenie o "odbudowaniu murów Jerozolimy" - czyli zdobyciu Ziemi ÅšwiÄ™tej (czego z pewnoÅ›ciÄ… by dokonaÅ‚, gdyby tak wczeÅ›nie nie umarÅ‚. Podobno jego ostatnimi sÅ‚owami byÅ‚y "Lord, thou knowest my intent hath been, and yet is, if I may live, to rebuild the walls of Jerusalem"). Innymi slowy, Henryk planowaÅ‚ po ostatecznym rozprawieniu siÄ™ z FrancjÄ… zorganizowanie wielkiej, zwyciÄ™skiej krucjaty...

DAY 23:

 

23.1

Waleczny zwyciÄ™zca spod Azincourt nie doczekaÅ‚ siÄ™ godnego siebie nastÄ™pcy. Charakter jego syna pasowaÅ‚by bardziej do klasztornych murów niż na angielski tron w czasach wielkich wewnÄ™trzynch i zewnÄ™trznych konfliktów. Do tego syn ten odziedziczyÅ‚ pewne geny po swoim dziadku, które skutecznie utrudniaÅ‚y mu rzÄ…dzenie. Po którym dziadku i o jakie geny chodzi? 

Henryk VI, syn Henryka V, cierpiaÅ‚ na chorobÄ™ psychicznÄ… - najprawdopodobniej schizofreniÄ™, odziedziczonÄ… po dziadku ze strony matki, francuskim królu Karolu VI "Szalonym". 

 

23.2. 

Uff, w tym pytaniu wkradÅ‚ siÄ™ podstÄ™pny chochlik i sprawiÅ‚, że przez nieuwagÄ™ przy przesyÅ‚aniu tego tekstu z jednego komputera do drugiego gdzieÅ› po drodze usunęło siÄ™ sÅ‚owo NASTĘPCY... W zamiarze pytanie brzmiaÅ‚o:

Kiedy przyglądniemy się latom panowania NASTĘPCY wspomnianego powyżej syna, zobaczymy, że mają one półroczną lukę. Skąd się wzięła i kto w tym czasie zasiadał na tronie?

Rywalem Henryka VI byÅ‚ Edward York, koronowany jako Edward IV. Obaj królowie raz przejmowali, potem tracili wÅ‚adzÄ™, zależnie od tego, komu udaÅ‚o siÄ™ wygrać kolejne starcie. Raz Edwardowi udaÅ‚o siÄ™ na kilka lat odsunąć Henryka, a raz Henrykowi powrócić na kilka miesiÄ™cy na tron, zmuszajÄ…c Edwarda do ucieczki. Dlatego wÅ‚aÅ›nie każdy z nich ma podane przy swoim imieniu daty pierwszego i drugiego panowania. 

JesteÅ›my szczególnie dumni z tych piÄ™ciu uczestników (oni wiedzÄ…, o kogo chodzi:)), którzy od razu zorientowali siÄ™, że brakuje sÅ‚owa NASTĘPCY. 

Ale cieszymy siÄ™ też, że i pozostali dzielnie zmierzyli siÄ™ z tym pytaniem, odnajdujÄ…c takie pasujÄ…ce do tematu okresy, w których Henryk VI nie byÅ‚ zdolny do peÅ‚nienia obowiÄ…zków (na nasze szczęście byÅ‚o ich kilka) i wÅ‚adzÄ™ sprawowali za niego inni, lub też poprawili pytanie, okreÅ›lajÄ…c, że w przypadku Henryka chodziÅ‚o o przerwÄ™ kilkuletniÄ…. 

 

DAY 24:

 

24.1

Po usuniÄ™ciu Henryka VI przyszÅ‚a pora na rzÄ…dy Yorków. Yorkistowskich królów nie bylo wielu, ale niewÄ…tpliwie zasÅ‚ugujÄ… na naszÄ… uwagÄ™. UporzÄ…dkujcie kilka luźnych faktów na ich temat, dopisujÄ…c króla do pasujÄ…cego do niego zdania.

Który z yorkistowskich królów:

- nie byÅ‚ wÅ‚aÅ›ciwie nigdy koronowany, - Edward V (nie zdążyÅ‚)

- cierpiał na chorobę kręgosłupa, - Ryszard III (skolioza)

- nie wiadomo, kiedy umarÅ‚, - Edward V (po tym, jak przeniesiono go do Tower, Å›lad po nim zaginÄ…Å‚)

- zginął na polu bitwy, - Ryszard III (drugi i ostatni angielski monarcha, któremu się to przydarzyło)

- byÅ‚ szczególnie wrażliwy na kobiece wdziÄ™ki, Edward IV (zauroczenie ElżbietÄ… Woodville i malżeÅ„stwo z niÄ… o malo nie doprowadziÅ‚o go do upadku)

- zostaÅ‚ pochowany wiÄ™cej niż raz, Ryszard III (po raz drugi 26 marca 2015 r.)

- miaÅ‚ (niekoniecznie za swojego życia) ziÄ™cia, który zmiażdżyÅ‚ jego dynastiÄ™? Edward IV (jego córka, Elżbieta, wyszÅ‚a za mąż za Henryka VII Tudora, który pokonaÅ‚ Ryszarda III w Bitwie pod Bosworth w 1485 r., przynoszÄ…c kres panowaniu Yorków).

 

24.2. 

Jeden z yorkistowskich królów, o którym mowa byÅ‚a też w poprzednim pytaniu, przeszedÅ‚ do historii jako prawdziwy potwór w ludzkiej skórze - niekoniecznie zasÅ‚użenie (zdaniem części historyków i naszym) - a sporÄ… rolÄ™ odegraÅ‚ w tym procesie zniesÅ‚awiania sam wielki William Shakespeare.

Dlaczego ten najsłynniejszy dramatopisarz wszechczasów nakreślił tak negatywny obraz króla? I co jest najgorszą rzeczą, o jaką się go (króla) do dziś oskarża?

Dzieje wizerunku Ryszarda III to doskonaÅ‚a ilustracja smutnego faktu, że kto ma wÅ‚adzÄ™, ten panuje też nad historiÄ…, a czÄ™sto sam jÄ… pisze i dowolnie niÄ… manipuluje. 

 

Ryszard III przedstawiony zostaÅ‚ jako garbaty, odrażajÄ…cy, żądny wÅ‚adzy i pozbawiony honoru wÅ‚adca, gotowy oddać koronÄ™ byle ocalić życie (sÅ‚ynne "Królestwo za konia"), gdyż Szekspir, jak wielu twórców swojej epoki, korzystaÅ‚ z mecenatu panujÄ…cych.

 

Sztuka "Ryszard III" powstaÅ‚a prawdopodobnie w 1592 roku, czyli w czasie panowania Elżbiety I z dynastii Tudorów. Tudorowie uważali siÄ™ za kontynuacjÄ™ Lancastrów i z pokrewieÅ„stwa z nimi wywodzili swoje prawa do tronu. Szekspir dziaÅ‚aÅ‚ wiÄ™c zgodnie z obowiÄ…zujÄ…cÄ… wtedy tudorowskÄ… propagandÄ…, starajÄ…c siÄ™ zdyskredytować politycznego przeciwnika rodu swojej królowej... 

 

A najgorsze przypisywane mu okropieÅ„stwo? Dla nas to zamordowanie dzieci - swoich maÅ‚oletnich dwóch bratanków, Edwarda (V) i Ryszarda. Oskarżenie to przylgnęło do niego na dobre, choć, jeÅ›li przeczytacie kilka jego biografii i zobaczycie, jak uwielbiaÅ‚ swojego starszego brata, jak byÅ‚ mu oddany i od dziecka Å›lepo lojalny, trudno bÄ™dzie wam uwierzyć w to, by mógÅ‚ i chciaÅ‚ tak postÄ…piÅ‚ z jego dziećmi. 

Ale jeÅ›li uznaliÅ›cie, że najgorsze byÅ‚oby zamrodowanie brata lub żony, albo też inna z wielu zbrodni, to oczywiÅ›cie też  uznajemy takie odpowiedzi.

DAY 25:

 

25.1

Henryk VII Tudor, po tym jak objął tron, zajął się głównie zamiataniem po Wojnie Dwóch Róż, napełnianiem skarbca i umacnianiem niepewnej pozycji swojego rodu tak wewnątrz kraju, jak i na arenie międzynarodowej.

Oczywiście dobrym sposobem osiągnięcia tego ostatniego było aranżowanie korzystnych małżeństw dla swoich dzieci. Dla trójki swoich potomków Henryk VII zabezpieczył takie właśnie mariaże, mające przynieść krajowi wiele pożytku. Nie mógł jednak przewidzieć, co z nich wyniknie...

Z którego mariażu (kogo z kim) zorganizowanego przez zapobiegliwego tatusia wzięła się po latach nowa dynastia na angielskim tronie?

Małgorzaty, córki Henryka VII, z Jakubem IV Stuartem, królem Szkocji. W 1603 roku wnuczka Henryka VII przed śmiercią wyznaczyła prawnuka Małgorzaty i Jakuba IV na swojego następcę, co rozpoczęło czasy panowania Stuartów na angielskim tronie.

A który pośrednio doprowadził Kościół w Anglii do całkowitej niezależności (przede wszystkim od papieża)?

Artura, syna Henryka VII z hiszpaÅ„skÄ… księżniczkÄ… KatarzynÄ… AragoÅ„skÄ…. 

 Artur zmarÅ‚ przed objÄ™ciem tronu, a po Å›mierci Henryka VII na tron wstÄ…piÅ‚ jego mÅ‚odszy brat, Henryk VIII, który postanowiÅ‚ ożenić siÄ™ z wdowÄ… po bracie (chociaż Henryk ożeniÅ‚siÄ™ z KatarzynÄ… już jako król, czyli po Å›mierci ojca, uznajemy też takÄ… odpowiedź, gdyż ojciec do małżeÅ„stwa tego gorÄ…co go namawiaÅ‚). Ponieważ małżeÅ„stwo nie zaowocowaÅ‚o narodzinami upragnionego mÄ™skiego potomka, Henryk zaczÄ…Å‚ doszukiwać siÄ™ przyczyn tego stanu rzeczy w interwencji siÅ‚y wyższej i za takowÄ… uznaÅ‚ karÄ™ za poÅ›lubienie bratowej (co uważano wtedy za rodzaj kazirodztwa).

A ponieważ papież, sprzymierzony z królem Hiszpanii, odmówiÅ‚ unieważnienia małżeÅ„stwa, Henryk wziÄ…Å‚ sprawy we wÅ‚asne rÄ™ce - ogÅ‚osiÅ‚ siÄ™ sam gÅ‚owÄ… KoÅ›cioÅ‚a w Anglii. 

 

25.2. 

"Divorced, beheaded, died, divorced, beheaded, survived."

Co oznacza ta rymowanka, co przy pomocy takiego wierszyka zapamiÄ™tujÄ… angielskie dzieci i którego z Tudorów dotyczy?

"Rozwiedziona, ścięta, zmarła, rozwiedziona, ścięta, przeżyła."

Angielskie dzieci zapamiętują w ten sposób los sześciu żon Henryka VIII.

 

DAY 26:

 

26.1

Już wiemy, że Henryk VIII rozpaczliwie pragnÄ…Å‚ pozostawić po sobie nastÄ™pców, którzy zapewniliby ciagÅ‚ość dynastii i wewnÄ™trzny spokój w kraju - do tego stopnia, że doprowadziÅ‚ do rozÅ‚amu w KoÅ›ciele (stÄ…d dziÅ› wiÄ™kszoÅ›ciowym wyznaniem w Anglii jest anglikanizm) i że dążąc do tego celu szukaÅ‚ coraz to nowych żon w nadziei, że ta kolejna urodzi mu dzieci, a najlepiej synów. A jaki jest "demograficzny":) bilans tych jego staraÅ„, czyli:

- Ile dzieci pozostawiÅ‚ po sobie Henryk? - Tylko czworo dzieci Henryka przeżyÅ‚o kres wczesnego dzieciÅ„stwa / nienowlÄ™ctwa, a troje pozostawil po sobie (czyli żyli w momencie Å›mierci ojca, bo Henryk, nieÅ›lubny syn, zmarÅ‚ wczeÅ›niej.

To rzecz jasna te dzieci, o których wiemy na pewno, że były Henryka.

- Ilu wnuków? - Niestety żadnego

- Ilu z jego potomków zasiadÅ‚o na angielskim tronie? - Troje (wszyscy, którzy przeżyli ojca, czyli Edward, Maria i Elżbieta). 

 

26.2. 

NastÄ™pca króla z poprzedniego pytania nie panowaÅ‚ zbyt dÅ‚ugo i do tego poważnie chorowaÅ‚. UmierajÄ…c mÅ‚odo, kogo wyznaczyÅ‚ na swojego z kolei nastÄ™pcÄ™?  WnuczkÄ™ swojej ciotki, Lady Jane Grey. Za koronÄ™ zapÅ‚aciÅ‚a życiem...

 

DAY 27:

 

27.1

Panowanie siostry Edwarda VI, Marii I, byÅ‚o niewesoÅ‚ym okresem, a ona sama - nieszczęśliwÄ…, momentami żaÅ‚osnÄ… kobietÄ…, która wydawaÅ‚a siÄ™ mieć jedynie dwa cele w życiu. Co byÅ‚o jej najważniejszym celem, a zarazem dramatem, osobistym (podpowiedź: kilkakrotnie spÄ™dzaÅ‚a wiele tygodni w niepotrzebnym odosobnieniu), a co politycznym (podpowiedź: nienawidziÅ‚a ojca za to, jak skrzywdziÅ‚ jej matkÄ™ i chciaÅ‚a odkrÄ™cić to, czego dokonaÅ‚)?

1. posiadanie potomka i zapewnienie następcy tronu,

2. przywrócenie katolicyzmu jako religii panującej w Anglii.

 

27.2. 

Po rzÄ…dach Marii dla Anglii nastaÅ‚ ZÅ‚oty Wiek - dÅ‚ugie i owocne panowanie jej mÅ‚odszej siostry, Elżbiety. Elżbieta  byÅ‚a niezwykle inteligentna, doskonale wyksztaÅ‚cona, bÅ‚yskotliwa, dowcipna i piÄ™kna. O jej rÄ™kÄ™ starali siÄ™ europejscy królowie i książęta, a także kwiat angielskiej arystokracji. Ona jednak skazaÅ‚a siÄ™ na nieÅ‚atwÄ… drogÄ™ samotnego życia i panowania, ogÅ‚aszajÄ…c, że jest poÅ›lubiona Anglii i nigdy nie weźmie sobie męża. 

Jak tÅ‚umaczyÅ‚a naciskajÄ…cym coraz uporczywiej doradcom, że nie może pojąć za męża Anglika: 

np. 1. poÅ›lubiajÄ…c Anglika wyróżniÅ‚aby któryÅ› z angielskich szlacheckich rodów, narażajÄ…c siÄ™ na żądania  i oczekiwania jego czÅ‚onków;

2. nie chciała wikłać się w spory pomiędzy frakcjami politycznymi, z których jedna byłaby reprezentowana przez jej męża,

3. nie chciała poślubić poddanego - a każdy Anglik był jej poddanym, czyli kimś poniej jej pozycji.

a jak - że cudzoziemca?

np. 1. ryzykowałaby, że będzie on przedkładał interes swojego kraju nad interesy Anglii,

2. mógłby chcieć wykorzyatć Anglię, także finansowo, prowadząc niekorzystną dla niej politykę,

3. nie chciaÅ‚a za nic oddać swojej niezależnoÅ›ci i możliwoÅ›ci podejmowania najlepszych dla kraju decyzji. 

I jakie mogła mieć na płaszczyźnie zupełnie osobistej - wynikające z doświadczeń rodzinnych - obawy związane z zamążpójściem?

np. 1. dorastanie w rodzinie, gdzie ojciec pozbawił matkę głowy, mogło skutecznie zniechęcić ją do instytucji małżeństwa i poddania się jakiemukolwiek mężczyźnie,

2. obserwowała swoją popadającą w obłęd na skutek zdrad męża i niemożności zajścia w ciążę siostrę,

3. widziała na własne oczy, że dla ojca kolejne kobiety były użyteczne jedynie o ile mogły dostarczyć mu potomka,

4. byÅ‚a Å›wiadkiem Å›mierci w poÅ‚ogu kilku bliskich sobie osób (np dwóch macoch, Jane Seymour i Katarzyny Parr) i obawiaÅ‚a siÄ™ podobnego losu. 

 

DAY 28:

 

28.1

Kiedy pojedziecie w Anglii do poÅ‚ożonego na poÅ‚udniowym wybrzeżu miasta Plymouth, zobaczycie, że na każdym kroku miasto to przypomina o pewnym ważnym - a może nawet najważniejszym - wydarzeniu z czasów panowania Elżbiety II  I.

 

Które wydarzenie zostaÅ‚o tak upamiÄ™tnione? 

Podaj też jego datÄ™ (rok) i rolÄ™ w nim pana z pomnika

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W 1588 (lipiec - sierpieÅ„) w trakcie kilku bitew morskich, z których pierwsza rozegraÅ‚a siÄ™ w okolicach Plymouth wÅ‚aÅ›nie, angielska marynarka rozgromiÅ‚a hiszapÅ„skÄ… ArmadÄ™, koÅ„czÄ…c panowanie Hiszpanów na morzach i ustanawiajÄ…c AngliÄ™ potÄ™gÄ… morskÄ…. 

Widoczny na pomniku sir Francis Drake byl wiceadmiraÅ‚em floty angielskiej w tym konflikcie. Podobno (wedÅ‚ug legendy) miaÅ‚ grać w krÄ™gle na Plymouth Hoe (dziÅ› wielki park nad urwiskiem, otwarty na morze), gdy nagle na horyzoncie zamajaczyÅ‚y pierwsze statki nadciÄ…gajÄ…cej Armady. Wtedy Drake miaÅ‚ powiedzieć, że jeszcze mnóstwo czasu, by dokoÅ„czyć grÄ™ i dopiero ruszyć na Hiszpanów. Dlatego dziÅ› stoi na pomniku na Hoe i spoglÄ…da na morze. 

 

28.2. 

W czasie wydarzeÅ„ z poprzedniego pytania, Elżbieta wybraÅ‚a siÄ™ do ujÅ›cia rzeki Tamizy, gdzie lustrowaÅ‚a angielskie oddziaÅ‚y i wygÅ‚osiÅ‚a swojÄ… najsÅ‚ynniejszÄ… mowÄ™ zagrzewajÄ…cÄ… żoÅ‚nierzy do walki. 

 

Gdzie miaÅ‚o miejsce to wydarzenie i w jaki zewnÄ™trzny (czyli poza tym co i jak mówiÅ‚a) sposób Elżbieta dodaÅ‚a swojej przemowie mocy? 

Było to w miejscu stacjonowania głównych sił angielskich, pod Tilbury.

Elżbieta wygÅ‚osiÅ‚a tam swojÄ… sÅ‚ynnÄ… mowÄ™, znanÄ… jako the Tilbury Speech, siedzÄ…c na biaÅ‚ym rumaku, ubrana w biaÅ‚Ä… aksamitnÄ… szatÄ™ i srebrny kirys, z heÅ‚mem ozdobionym piórami na gÅ‚owie. Jej wyglÄ…d byÅ‚ równie ważny, a może i ważniejszy, niż sama mowa. 

 

 

bottom of page