top of page

A.

Drodzy Przyjaciele!

 

Na wstępie mojego listu pragnę pozdrowić Was serdecznie i opisać Wam niesamowitą przygodę jaką ostatnio przeżyłem.

​

Nie wiem jak to siÄ™ do koÅ„ca staÅ‚o, ale niepodziewanie dla mnie, znalazÅ‚em siÄ™ na dworze króla Ryszarda I zwanego Lwie Serce. Zawsze intrygowaÅ‚a mnie postać tego owianego legendÄ… króla, jego niezwykÅ‚y przydomek i opowieÅ›ci z pogranicza baÅ›ni np. o Robinie z Locksley i wyprawach krzyżowych. ImponowaÅ‚a mi również jego reputacja jako wielkiego przywódcy wojskowego i wojownika.

 

Ale może zacznÄ™ od poczÄ…tku. Jestem teraz w Anglii w Londynie jest lipiec 1189 roku. Po Å›mierci swojego ojca, z którym Ryszard toczyÅ‚ walkÄ™, dziÅ› w niedzielÄ™ 3 wrzeÅ›nia 1189 roku odbyÅ‚a siÄ™ koronacja Ryszarda I w Opactwie Westminster . Zgodnie z tradycjÄ… zapoczÄ…tkowanÄ… od koronacji Wilhelma Zdobywcy w 1066 roku koronacje monarchów odbywajÄ… siÄ™ w Opactwie Å›w. Piotra w Westminster. Uroczystość koronacyjna to skomplikowana sprawa, skÅ‚ada siÄ™ z modlitw i obrzÄ™dów. Jako zaufany dworzanin Króla Ryszarda dane mi byÅ‚o brać udziaÅ‚ w tym wydarzeniu.

 

Ceremonia koronacyjny byÅ‚a wspaniaÅ‚a, zjechaÅ‚o wielu dostojników i ważnych goÅ›ci, a wÅ›ród nich ja. UdziaÅ‚ w tej wspaniaÅ‚ej uroczystoÅ›ci wzięło dziewiÄ™tnastu arcybiskupów, biskupów i i trzynastu opatów (dwóch z Francji), jedenastu hektarów, siedemnastu wielkich baronów i urzÄ™dników. A tak przebiegaÅ‚a uroczystość koronacyjna. Pod drzwi komnaty ksiÄ™cia Ryszard przyszli biskupi i duża liczba duchownych, ubranych w jedwabiste kaptury. Kolejność procesji wyglÄ…daÅ‚a nastÄ™pujÄ…co: najpierw duchowieÅ„stwo w szatach, niosÄ…ce wodÄ™ Å›wiÄ™conÄ…, krzyż, zwężenie i kadzielnice. NastÄ™pnie przyszli kapÅ‚ani, potem opatowie, a potem biskupi, poÅ›rodku których szli czterej baronowie, niosÄ…c cztery Å›wieczniki za zÅ‚ota. NastÄ™pnie szadÅ‚ Godfrey de Lucy, noszÄ…cy królewskÄ… czapkÄ™ konsekracyjnÄ… i Jan MarszaÅ‚ek, noszÄ…cy dwa wielkie zÅ‚ote ostrogi. Po tym przyszedÅ‚ William Marshal, hrabia Striguil, noszÄ…cy królewskie zÅ‚ote berÅ‚o, na szczycie którego byÅ‚ zÅ‚oty krzyż, a przez nim William Fitz-Patrick, Earl of Salisbury, noszÄ…cy prÄ™t zÅ‚ota, majÄ…cy na swoim wierzchoÅ‚ku zÅ‚ote goÅ‚Ä™bie. NastÄ™pnie Dawid, hrabia Huntingdon, brat króla Szkocji, John, hrabia Mortaigne, brat ksiÄ™cia i Roberta, hrabia Leicester, niosÄ…cy trzy zÅ‚ote miecze z skarbca królewskiego, których pochwy byÅ‚y pokryte zÅ‚otem oraz Hrabia Mortaigne idÄ…cy poÅ›rodku. Potem szÅ‚o szeÅ›ciu earli i szeÅ›ciu baronów, noszÄ…cych na ramionach bardzo duży pionek, na których umieszczono ramiona królewskie i szaty. A w koÅ„cu szedÅ‚ William de Mandeville, hrabia Aumarle, noszÄ…cy wielkÄ… koronÄ™ caÅ‚Ä… za zÅ‚ota, ozdobionÄ… z każdej strony kamieniami szlachetnymi.  Teraz w koÅ„cu szedÅ‚ Richard, książę Normandii wraz z Hugh, biskupem Durham po prawej i lteginald, biskup Bath, po jego lewej stronie i czterech baronów trzymajÄ…cych nad nimi baldachim z jedwabiu na czterech wysokich wÅ‚óczniach. Potem wraz z byÅ‚ tÅ‚um pozostaÅ‚ych wieloma hrabiów, baronów, rycerzy i innych, zarówno duchownych jak i Å›wieckich a wÅ›ród nich ja, również ubrany w odÅ›wiÄ™tne szaty, bogato zdobione .

 

TrochÄ™ czuÅ‚em siÄ™ jak na balu przebieraÅ„ców, jak bohater filmów o Robin Hoodzie. Kiedy Książe Ryszard przybyÅ‚ oÅ‚tarz, w obecnoÅ›ci tych znamienitych goÅ›ci przysiÄ™gaÅ‚, że bÄ™dzie sprawowaÅ‚ prawdziwÄ… sprawiedliwość i sprawiedliwość wobec ludzi. PrzysiÄ™gaÅ‚ również, że zlikwiduje zÅ‚e prawa i obyczajnie, jeÅ›li takie zostanÄ… wprowadzone w jego królestwie. Książę zostaÅ‚ rozebrany , pozostaÅ‚ jedynie w koszuli i spodenkach, nastÄ™pnie Baldwin, arcybiskup Canterbury, nalewajÄ…c na jego gÅ‚owÄ™ olejek Å›wiÄ™ty, namaÅ›ciÅ‚ go królem w trzech miejscach, na gÅ‚owie, piersiach i ramionach, co oznacza chwaÅ‚Ä™, mÄ™skość i wiedzÄ™, z odpowiednimi modlitwami na tÄ™ okazjÄ™. Po czym Ryszarda zaczÄ™to ubierać w przyniesione królewskie szaty , najpierw tunikÄ™, a potem dalmatykÄ™. Ryszard otrzymaÅ‚ miecz wÅ‚adzy, w celu zmiażdżenia wrogów KoÅ›cioÅ‚a oraz ostrogi na nogach. ZostaÅ‚ okryty pÅ‚aszczem a na koniec arcybiskup zaÅ‚ożyÅ‚ koronÄ™ na gÅ‚owÄ™ Ryszarda, do prawej reki otrzymaÅ‚ on berÅ‚o a w lewej królewski prÄ™t. I tak oto Ryszard zostaÅ‚ królem Anglii.

 

ObrzÄ™dy zostaÅ‚y zakoÅ„czone , Ryszard przebraÅ‚a siÄ™ w lżejszÄ… szatÄ™ i rozpoczęła siÄ™ uczta. Rozpoczęły obfite bankiety, a wszyscy uczestnicy "Å›wietnie uczÄ™szczali". Na tej okazji kupiono 1,770 dzbanów, 900 kubków i 5.050 daÅ„.

 

Codzienne życie na dworze Ryszarda byÅ‚o dość monotonne , codziennie ćwiczyÅ‚em wraz z innymi rycerzami walkÄ™ , bo przygotowywaliÅ›my siÄ™ do kolejnej wyprawy do Ziemi ÅšwiÄ™tej. Na codzieÅ„ ubrany byÅ‚em w lniane spodnie i koszulÄ™ a nie jak postać z filmu o Robin Hodzie w krótkie spodenki i rajtuzy . Na takie ubrania stać tylko tych najbogatszych. Najczęściej jedliÅ›my zwykÅ‚y chleb, kaszÄ™ i mleko, czasami tylko jakieÅ› pieczone miÄ™so, ale bardzo rzadko.

 

Mój Pan jest królem Anglii a zaskakujÄ…ce jest to, że mówi on tylko po francusku i wcale nie lubi Anglii lepiej czuje siÄ™ we Francji. Richard nie troszczyÅ‚ siÄ™ o przyszÅ‚ość Anglii. ChciaÅ‚ jedynie zdobyć potrzebne mu fundusze na zaangażować siÄ™ w przygodÄ™, wyprawÄ™ krzyżowÄ…, która zagwarantowaÅ‚a by mu miejsce w niebie. Jego prawdziwÄ… pasjÄ… byÅ‚a walka, i myÅ›lÄ™ że tak naprawdÄ™ nigdy nie chciaÅ‚ zostać królem.

 

Na tym koÅ„czÄ™ mój list drodzy Przyjaciele. Już teraz cieszÄ™ siÄ™ na spotkanie z Wami w czerwcu. Mam nadziejÄ™, że wkrótce siÄ™ wszyscy zobaczymy.

Pozdrowienia przesyÅ‚a: Wasz Przyjaciel 

xyz

Richard 1

bottom of page