ZAJĘCIA nr 1
"Nasza choinka" – scenariusz zajęć świetlicowych
(można też przeprowadzić je jako zajęcia programowe w klasie trzeciej)
TEMAT: Święta Bożego Narodzenia. Nasza choinka
- Swobodne wypowiedzi dzieci na temat zwyczajów bożonarodzeniowych w mojej rodzinie, w tym strojenie choinki.
- Znaczenie lasu - jego ochrona.
CELE:
Uczeń potrafi:
- swobodnie wypowiadać się na określony temat na podstawie własnych przeżyć i doświadczeń,
- zaśpiewać piosenkę pt. "Zielony gość",
- realizować ruchem treść piosenki,
- zaprojektować kształt choinki
- wykorzystać w pracy plastycznej własne pomysły,
- zrozumieć potrzebę ochrony lasu,
- współdziałać w grupie i realizować jej zamierzenia.
FORMY ORGANIZACJI ZAJĘĆ:
- zbiorowa,
- grupowa.
METODY:
- oglądowa - pokaz,
- słowna - rozmowa,
- praktycznego działania - zadań stawianych do wykonania,
- aktywizująca - grupowego planowania, podejmowania decyzji, myślenia twórczego.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- duże kartony brystolu,
- korki plastikowe,
- serwetki papierowe,
- arkusze kolorowego papieru
- klej, nożyczki,
- tekst piosenki „Zielony gość”
I. CZĘŚĆ WSTĘPNA
1. Wprowadzenie - powitanie np.
Witam wszystkich, którzy mają ……
2. Nawiązanie do tematu zajęć.
3. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat świąt Bożego
Narodzenia w swoich rodzinach.
4 Podział dzieci na grupy, które wykonywać będą choinki trzema sposobami. Ozdabianie choinek.
II. CZĘŚĆ WŁAŚCIWA
1. Rozdanie dzieciom odpowiednich materiałów potrzebnych do wykonania choinki. 2. Zapoznanie grup z technikami wykonania choinki.
3. Wykonywanie przez grupy projektu własnej choinki. 4. Przedstawienie przez poszczególne grupy swoich choinek.
5. Zabawa z piosenką pt. "Zielony gość".
Dzieci swobodnie interpretują ruchem treść piosenki .
III. CZĘŚĆ KOŃCOWA
Rozmowa o naszych choinkach. Wyeksponowanie choinek w świetlicy lub na korytarzu szkolnym.
Rozmowa z dziećmi, jak chronić las, szczególnie w okresie Świąt Bożego Narodzenia, gdzie kupować „żywe” drzewka, co zrobić z choinkami po świętach.
Opracowały: Anna Rzyman i Elżbieta Pietrzak
Załącznik
Piosenka pt. "Zielony gość"
Stała pod śniegiem panna zielona,
nikt, prócz zająca nie kochał jej.
Nadeszły święta i przyszła do nas,
pachnący gościu, prosimy, wejdź!
Refren: Choinko piękna jak las,
choinko, zostań wśród nas.
Choinko piękna jak las,
choinko, zostań wśród nas.
Jak długo zechcesz, z nami pozostań,
niech pachnie tobą domowy kąt.
Wieszając jabłka na twych gałązkach,
życzymy wszystkim Wesołych Świąt!
Refren: Choinko piękna jak las,
choinko, zostań wśród nas.
Choinko piękna jak las,
choinko, zostań wśród nas.
ZAJĘCIA nr 2
Temat: „ Daj śmieciom kosza”
Cele:
-
rozbudzenie i kształtowanie u dzieci właściwych postaw zgodnych z etyką ekologiczną,
-
zaktywizowanie dzieci do zgodnego współdziałania w grupie,
-
rozwijanie wyobraźni plastycznej i poczucia estetyki.
Uczeń:
-
rozumie potrzebę segregacji śmieci i umie je segregować,
-
potrafi wymienić korzyści płynące z segregowania śmieci,
-
potrafi wskazać różne możliwości wykorzystania odpadów.
Metody:
-
rozmowa kierowana,
-
śpiewanie piosenki,
-
twórcza ekspresja plastyczna,
-
rozwiązywanie zadań – krzyżówka, zdania z lukami.
Formy:
-
grupowa,
-
indywidualna.
Środki dydaktyczne:
-
papier, kredki,
-
keyboard,
-
atrapy kubłów do segregacji śmieci w trzech kolorach,
-
torba z różnymi odpadami,
-
film „Recykling” z serii „Była sobie ziemia”.
Przebieg zajęć:
-
Powitanie
Nauczyciel proponuje uczniom zabawę polegającą na dokończeniu zdania „mam na imię … i bardzo lubię gdy wokół mnie jest …”. Dla przykładu może zacząć nauczyciel i powiedzieć, że bardzo lubi gdy wokół niego są czyste, niezniszczone ławki.
-
Realizacja tematu:
-
zaprezentowanie przez nauczyciela tekstu „Tajemnicza torba”,
-
segregowanie śmieci do odpowiednich pojemników,
-
odwołanie się do wiedzy zdobytej na podstawie obejrzanego filmu edukacyjnego „Recykling” z cyklu „Była sobie ziemia”,
-
omówienie korzyści wynikających z przetwarzania odpadów,
-
wspólne zaśpiewanie piosenki „Śmieciu precz” z towarzyszeniem keyboardu,
-
podział dzieci na grupy (w zależności od ilości uczestników zajęć) – rozwiązywanie zadań (krzyżówka, uzupełnienie wiersza)
-
rozdanie dzieciom kartek i kredek do wykonania pracy plastycznej „Ładnie – nieładnie”.
-
Podsumowanie zajęć:
Podziękowanie za wspólną zabawę i słodka niespodzianka np. lizaczki (ważne aby niespodzianka miała opakowanie)
Dzieci ustawiają się w kolejce aby otrzymać lizaczka. Ale, aby go otrzymać musi każde dziecko wyrzucić kostką 6 oczek. Jeżeli mu się nie uda to staje drugi raz w kolejce i wtedy liczy się już 6 i 5 oczek. Jeżeli mu się i tym razem nie uda to znowu staje do kolejki i wyrzuca 6 lub 5 lub 4. Każde dziecko otrzymuje lizaczka. Papierki po lizaczkach dzieci wrzucają do odpowiedniego kubełka.
Opracowała:
Bożena Szot
MATERIAŁY DO POBRANIA:
karta dla nauczyciela: wiersz: krzyżówka: