top of page

JOB SHADOWING - OBSERWACJA PRACY W INSTYTUCJI                                          PARTNERSKIEJ

SZKOŁA PARTNERSKA:

Escola Valeri Serra

MIEJSCE:

Katalonia (Hiszpania), Bellpuig

TERMIN:

15 - 19 maja 2017

UCZESTNICY:

Barbara   Kleinert      (edukacja wczesnoszkolna, świetlica)
Adrianna Brzezińska (przyroda)

PRZEPROWADZONE OBSERWACJE

I ICH PRZYSZŁE

ZASTOSOWANIA:

  1. Poznanie systemu edukacji funkcjonującego w Hiszpanii:

- Zwiedzanie żłobka, sąsiadującego ze szkołą: oglądanie zabawek, sal, ogrodu dla maluszków.

- Zwiedzanie Szkoły Escola Valeri Serra, kilkuminutowy pobyt w każdym oddziale, poznanie dzieci, przywitanie ich, wysłuchanie piosenki lub innej krótkiej prezentacji, oglądanie sal lekcyjnych, wytworów prac dzieci, pomocy dydaktycznych.

2. Obserwacja zajęć lekcyjnych oraz prac dzieci:

Podczas pobytu w Escola Valeri Serra miałyśmy okazję zobaczyć każdą klasę i dzieci uczące się w danych oddziałach.

Na parterze budynku znajdują się sale dla najmłodszych, czyli dzieci w wieku 3-6 lat. Każda klasa ma swoją nazwę np. Biedronki, Motylki itp. (podobnie jak w naszych przedszkolach).

Na piętrze usytuowane były sale dzieci w wieku 7-13 lat czyli 1-6 klasy. Uczniowie mają swojego opiekuna, wychowawcę ale również mają lekcje z innymi nauczycielami. Klasy są liczne, ok. 38 dzieci, ale podczas zajęć są dzielone na dwie grupy.

- Podczas zwiedzania szkoły oglądałyśmy twórczość artystyczną uczniów, która promowana jest poprzez wystawy prac plastycznych wyeksponowanych na korytarzach w różnych miejscach szkoły.

- W klasach starszych byłyśmy na obserwacji lekcji wfu, na wielkiej sali gimnastycznej. Uczniowie rozpoczynali lekcję piosenką z pokazywaniem, potem dopiero mieli grę zespołową. Uczniowie nie przebierali się do zajęć wfu, ćwiczyli w tych strojach, które mieli ubrane. W sali gimnastycznej rozwieszone były piramidy żywieniowe wykonane przez różne klasy.

 -  Obserwowałyśmy twórczą pracę dzieci – było to farbowanie białych koszulek. Każda klasa farbowała białe koszulki na inny kolor, jedna zielone, druga niebieskie itd. Lekcja odbywała się na boisku szkolnym.

Każdy uczeń zafarbował swoją koszulkę, wg instrukcji nauczyciela. Potem wspólnie wywieszali mokre koszulki w ogrodzie przy boisku szkolnym.

- Oglądaliśmy lekcję religii rzymsko-katolickiej. Mimo, iż szkoła liczy dużo dzieci, katolików jest jedynie 14. Jest tu bardzo wiele narodowości, kultur i religii. Przeważają muzułmanie. W szkole były też dwie dziewczynki z Polski, które potrafiły mówić pięknie po Polsku, co bardzo nam się przydało w bezpośrednich kontaktach z uczniami.

- Kolejną oglądaną lekcją była informatyka. Każdy uczeń ma dostęp do komputera i do Internetu. Podczas lekcji uczniowie pracowali jednak indywidualnie na tabletach. Grali w grę Kahoot, którą i nasi uczniowie znają.

- Pani dyrektor przeprowadziła lekcję hiszpańskiego. Uczniowie pracowali na komputerach, opracowywali przepis na potrawę hiszpańską, musieli wypisać nazwy po katalońsku i hiszpańsku, wykonywali też rysunek. Uczniowie pracowali tylko z kartką, ołówkiem, gumką i komputerem.

- w młodszych klasach obserwowaliśmy jak dzieci śpiewają poznane piosenki, jak potrafią się przedstawić w języku angielskim.

- Uczniowie bardzo dużo czasu spędzają „poza szkolną ławą”. Mają dużo zajęć na dworze, na boisku szkolnym oraz wychodzą na wycieczki.

Miałyśmy okazję brać udział w wizycie w Urzędzie Gminy, gdzie spotkałyśmy się z burmistrzem. Zwiedzałyśmy cały urząd oraz znajdujące się tam archiwum i starą bibliotekę. Oglądałyśmy stare zabytkowe księgi, fotografie, flagi, obrazy a nawet rzeźby przedstawiające historię Bellpuig.

Innej klasie towarzyszyłyśmy podczas wycieczki do Muzeum, oglądałyśmy bardzo oryginalne dzieła współczesne ale również dzieła historyczne przedstawiające historię Bellpuig.

Zwiedzałyśmy również Esglesia Parroquial de Sant Nicolau, katedrę katolicką.

 

Przeprowadzone prezentacje i lekcje:

Każdego dnia pobytu w szkole Escola Valeri Serra przeprowadzałyśmy w dwóch klasach prezentacje o Polsce, naszym regionie Śląsku, charakterystycznym przemyśle górnictwie i pracy górników oraz o naszej szkole. Były to prezentacje multimedialne z komentarzem.

Przeprowadziłyśmy też kilka lekcji o ciężkiej pracy górnika oraz legendzie o Lampce górnicze i Skarbniku, duchu kopalni.

Na zakończenie zajęć uczniowie pod naszym kierunkiem wykonywali pracę plastyczną: na białej kartce rysowali węglem kopalnię, górnika lub ilustrację z legendy o Skarbniku.

EDUKACJA

KULTUROWA:

- Konferencja z dyrektorem szkoły i innymi nauczycielami dotycząca porównania systemów nauczania w Polsce i w Hiszpanii, ukazująca historię i rozwój Escola Valeri Serra oraz prezentująca sukcesy i osiągnięcia te szkoły.

- Poznanie historii Katalonii , która miała wpływ na poczucie odrębności Katalończyków. (Wizyta w urzędzie i spotkanie z burmistrzem)

- Dyskusje z nauczycielami, wymiana doświadczeń, dzielenie się wiedzą i pomysłami pracy z dziećmi klas młodszych (np. technika plastyczna, malowanie węglem).

- Uczestnictwo w imprezach szkolnych np.  w otwarciu nowo powstałego ogrodu doświadczeń dla młodszych dzieci, gdzie uczniowie będą uczyć się poprzez zabawę.

- Wspólne spotkanie z nauczycielami i degustacja tradycyjnych potraw tego regionu,

- wizyta w fabryce słodyczy w Bellpuig, degustacja tamtejszej czekolady itp.

- Zwiedzanie miasta Bellpuig: kościołów, katedry, muzeum, ryneczku.

- Zwiedzanie pobliskiego miasta LLeida, zwiedzanie katedry oraz Muzeum postaci Festiwalu „Festa Major Lleida”.

- Wycieczka do sanktuarium Montserrat, zwiedzanie muzeum.

- Zwiedzanie Barcelony, stolicy Katalonii ( Oglądanie portu, Familia Sagrada, odrody i budowle Gaudiego, La Rambla, Muzeum, Oceanarium, Muzeum Figur Woskowych).

 

Co byśmy chętnie wprowadziły do szkolnictwa w Polsce

- Bardzo podobał nam się sposób wprowadzenia dzieci do szkoły.

Uczniowie zbierali się przed szkołą, odprowadzani przez rodziców, ustawiali się klasami w rzędach jeden za drugim, nauczyciel przychodził i zabierał swoją klasę. Podczas gdy uczniowie się ustawiali, grała melodia - był to tzw. dzwonek rozpoczynający zajęcia. Podczas całej piosenki uczniowie musieli się ustawić i być gotowi na wejście do szkoły.

- Nauka z wykorzystaniem współczesnych środków techniki. Podobało mi się, że na lekcji każdy uczeń dostał komputer lub tablet do pracy.

W każdej klasie były tablice multimedialne, rzutniki.

bottom of page