top of page

Q    43A:​

Okrążywszy Cape of Good Hope i przemierzywszy Ocean Indyjski docieramy na najbliższy tydzień do Australii.

​

Rdzenna ludność Australii to kultura, której nie da siÄ™ porównać z żadnÄ… innÄ… - może dlatego, że przez dziesiÄ…tki tysiÄ™cy lat rozwijaÅ‚a siÄ™ w caÅ‚kowitej izolacji od reszty Å›wiata. Ludzie wychowani na innych wartoÅ›ciach nie sÄ… w stanie w peÅ‚ni jej zrozumieć. Cechuje jÄ… miÄ™dzy innymi kompletne niezainteresowanie dobrami doczesnymi, a także poczucie istnienia poza czasem. Ich wierzenia sÄ… dla nas zupeÅ‚nie abstrakcyjne, bogactwo życia wewnÄ™trznego zaskakujÄ…ce, a historia nie do przeÅ›ledzenia, gdyż nie mieli zwyczaju tworzenia zapisów, wszystko przekazujÄ…c drogÄ… ustnÄ…, poprzez sztukÄ™ lub zamykajÄ…c to w rytuaÅ‚ach. 

​

Pod jakÄ… - bardzo nietrafionÄ… (z powodu nieprzekÅ‚adalnoÅ›ci samej idei na żaden z innych jÄ™zyków) - nazwÄ… znany jest system ich wierzeÅ„, obejmujÄ…cy caÅ‚oksztaÅ‚t istnienia, mitologiÄ™, metafizyczne poÅ‚Ä…czenie z przodkami, rytuaÅ‚y? Dreamtime / Dreaming (Czas Snu).
Ostatnio znaleźliśmy ciekawą propozycję jednego z badaczy - Everywhen.

​

Q     43B:

Wizerunek jakiego mitycznego stworzenia, w formie malowidła naskalnego,
widzisz na tym zdjÄ™ciu? To TÄ™czowy Wąż (The Rainbow Serpent).

Q    44A:​

Kto byÅ‚ pierwszym Europejczykiem, który przewidziaÅ‚ - lata przed epokÄ… wielkich podróży - konieczność istnienia Australii?​ Grecki filozof i matematyk - Arystoteles, a na mapach
po raz pierwszy wyrysował ją (łącząc z Antarktydą)
 egipsko-grecki filozof, Klaudiusz Ptolemeusz.

​

Q     44B:

Australia cieszy siÄ™ szczególnÄ… sÅ‚awÄ… - mówi siÄ™ na niÄ…, że "it's a place where everything wants to kill you". I rzeczywiÅ›cie, królestwo zwierzÄ…t jest tam peÅ‚ne niezwykle niebezpiecznych osobników. Znajdź nazwÄ™:

- najbardziej agresywnej ryby, kuzyna żarÅ‚acza biaÅ‚ego, pożerajÄ…cego wszystko na swej drodze, co siÄ™ rusza,                                     BULL SHARK (Å»arÅ‚acz tÄ™pogÅ‚owy)

- najniebezpieczniejszego ptaka, który tak nienawidzi intruzów na swoim terytorium, że potrafi z caÅ‚ej siÅ‚y kopnąć takowego w klatkÄ™ piersiowÄ…, a że ma szpony w ksztaÅ‚cie sztyletów, takie kopniÄ™cie zazwyczaj koÅ„czy siÄ™ Å›mierciÄ…;    CASSOWARY (Kazuar)

- najbardziej zabójczego gÅ‚owonoga, posÅ‚ugujÄ…cego siÄ™ toksynÄ… tysiÄ…c dwieÅ›cie razy silniejszÄ… od cyjanku;                                       BLUE-RINGED OCTOPUS (Hapalochlaena)

- najbardziej jadowitego gada, którego jedno ukÄ…szenie zawiera tyle toksyn, że potrafiÅ‚oby uÅ›miercić stu dorosÅ‚ych mężczyzn.              INLAND TAIPAN (Tajpan pustynny)

​

Q    45A:​

Kim  byli i jak siÄ™ nazywali dwaj pierwsi europejscy mieszkaÅ„cy Australii?
Nie chodzi o odkrywców, którzy zaglÄ…dali na kontynent i na okoliczne wyspy co jakiÅ› czas przez caÅ‚y siedemnasty i wiÄ™kszość osiemnastego wieku, lecz o dwóch mężczyzn, którzy zamieszkali tam na staÅ‚e. Dla uÅ‚atwienia podpowiemy, że niekoniecznie byÅ‚ to ich wÅ‚asny wybór...

Wouter Loos and Jan Pelgrom de Bye - buntownicy z holenderskiego statku "Batavii", należącego do Dutch East India Company, wygnani na ląd australijski, gdzie ślad po nich zaginął.

​

Q     45B:

Dla Wielkiej Brytanii AustraliÄ™ "odkryÅ‚", o ile można mówić o odkryciu czegoÅ›, co już dawno byÅ‚o odkryte, kapitan James Cook, wielki podróżnik, marynarz, kartograf. Ale Cook wyruszajÄ…c na swojÄ… wielkÄ… wyprawÄ™ wcale nie miaÅ‚ na oku Australii - pÅ‚ynÄ…Å‚ w podróż z tajnÄ… misjÄ…, dotyczÄ…cÄ… zupeÅ‚nie innego miejsca. Jakiego?  MiaÅ‚ odkryć wielki nieznany (lecz przewidziany) poÅ‚udniowy kontynent, czyli AntarktydÄ™ - i prawie mu siÄ™ udaÅ‚o.

​

​

Q    46A:​

PierwszÄ… brytyjskÄ… koloniÄ… na terenie Australii byÅ‚a kolonia karna - Brytyjczycy w ten sposób pozbywali siÄ™ od siebie różnych przestÄ™pców. Z tym, że niekoniecznie byli to prawdziwi przestÄ™pcy. Na bezpÅ‚atnÄ… podróż w jednÄ… stronÄ™ można siÄ™ byÅ‚o zaÅ‚apać nawet za drobne wykroczenie - wÅ›ród pierwszych "osadników" byÅ‚a na przykÅ‚ad siedemdziesiÄ™cioletnia kobieta, przyÅ‚apana na kradzieży ... kawaÅ‚ka sera.

Warunki w kolonii byÅ‚y bardzo trudne, a nadzorcy okrutni. Nic dziwnego, że niektórzy próbowali uciekać. Dla nich, jak również dla tych, którzy w inny sposób "podpadli" wÅ‚adzom kolonii, przeznaczone byÅ‚o jeszcze inne miejsce - takie zesÅ‚anie w zesÅ‚aniu, które - wedÅ‚ug Å›wiadectw - byÅ‚o prawdziwym piekÅ‚em na ziemi. 

Co to za miejsce?   Kolonia karna na wyspie Norfolk.

​

Q     46B:

ZnalazÅ‚szy siÄ™ w tym piekle, ludzie czÄ™sto nie mieli już żadnej nadziei poza odebraniem sobie życia. Ale dla wielu z nich samobójstwo byÅ‚o grzechem Å›miertelnym, które wtrÄ…ciÅ‚oby ich do prawdziwego piekÅ‚a na caÅ‚Ä… wieczność. Dlatego w udrÄ™czonych do granic wytrzymaÅ‚oÅ›ci umysÅ‚ach narodziÅ‚ siÄ™ ponury plan, po zrealizowaniu którego za każdym razem dwóch skazaÅ„ców spotykaÅ‚a upragniona Å›mierć, a dwóch zyskiwaÅ‚o szansÄ™ na chwilÄ™ oddechu.

Jak się nazywało i na czym polegało to upiorne przedsięwzięcie?
ByÅ‚o znane jako "Norfolk Lottery". Więźniowie dobierali siÄ™ w czwórkÄ™ i ciÄ…gnÄ™li losy. Jeden z nich byÅ‚ przez pozostaÅ‚ych zabijany w możliwie humanitarny sposób. Jeden zostawaÅ‚ o to morderstwo oskarżony i w efekcie skazywano go na karÄ™ Å›mierci. Dwójka peÅ‚niÅ‚a rolÄ™ Å›wiadków, co dawaÅ‚o im możliwość chwilowego wyjazdu z wyspy na proces (i nadziejÄ™ na znalezienie sposobnoÅ›ci do ucieczki). 

​

Q    47A:​

Przez pierwszych kilka lat Australia byÅ‚a typowÄ… karnÄ… koloniÄ…, ale już wkrótce zaczÄ™li napÅ‚ywać tam wolni osadnicy, albo z wÅ‚asnej woli, w poszukiwaniu nowych szans, albo wysyÅ‚ani przez swoje rodziny (np Dickens wysÅ‚aÅ‚ tam swoich dwóch najgÅ‚upszych synów). Ale nagle w poÅ‚owie XIX wieku wydarzyÅ‚o siÄ™ coÅ›, co z dnia na dzieÅ„ zwiÄ™kszyÅ‚o dramatycznie napÅ‚yw imigrantów do Australii. 

Co to byÅ‚o? Odkrycie zÅ‚ota w 1851 roku i poczÄ…tek "gorÄ…czki zÅ‚ota" w Australii.

​

Q     47B:

Jakie dwa zwierzęta dźwigają herb Australii i co ich obecność w tym miejscu ma symbolizować?
Są to kangur i struś. Podobno nie potrafią się poruszać do tyłu i ich obecność przy herbie Australii symbolizuje dążenie kraju do ciągłego postępu.

​

Q    48A:​

Kilka lat po wydarzeniach wspomnianych we wczorajszym pytaniu A, pewien angielski osadnik postanowiÅ‚ zorganizować polowania w angielskim stylu dla goÅ›ci przebywajÄ…cych na terenie jego przepiÄ™knej posiadÅ‚oÅ›ci w stanie Victoria. Nie miaÅ‚ zielonego pojÄ™cia, do czego doprowadzi jego - zupeÅ‚nie wydawaÅ‚oby siÄ™ nieszkodliwy -pomysÅ‚. WypuÅ›ciÅ‚ na teren tejże posiadÅ‚oÅ›ci kilkadziesiÄ…t maÅ‚ych zwierzÄ…tek, które miaÅ‚y jego goÅ›ciom pozwolić na odbycie nostalgicznej mentalnej myÅ›liwskiej podróży do ojczystego kraju. 

Jak siÄ™ nazywaÅ‚ ten osadnik, jakie zwierzÄ…tka sÄ… bohaterami tej historii i jaka konstrukcja znajdujÄ…ca siÄ™ tysiÄ…ce kilometrów dalej na zachód jest zwieÅ„czeniem jego pomysÅ‚u?

Thomas Austin - króliki - Rabbit-Proof Fence

​

Q     48B:

Kiedy po raz pierwszy egzemplarz tego zwierzÄ™cia (martwego) trafiÅ‚ w rÄ™ce brytyjskich przyrodników, ci byli przekonani, że padli ofiarÄ… żartu i że majÄ… przed sobÄ… stworzenie pozszywane z innych zwierzÄ…t.

O jakie zwierzÄ™ chodziÅ‚o? OczywiÅ›cie o dziobaka :)

​

Q 48C - Skoro mówimy dziÅ› o osobliwoÅ›ciach fauny australijskiej, na jakie zwierzÄ™ miaÅ‚byÅ› szansÄ™ siÄ™ natknąć na terenie usÅ‚anym takimi Å›licznymi kosteczkami?  Na wombata :)

​

Q    49A:​

ZgÅ‚adzony przez CIA? UciekÅ‚ z innÄ… kobietÄ…? Porwany przez chiÅ„skÄ… Å‚ódź podwodnÄ…? Odurzony narkotykiem dodanym do plażowego drinka? Jakie wydarzenie dotyczÄ…ce australijskiego polityka zaowocowaÅ‚o narodzinami takich i innych spiskowych teorii? Harold Holt, premier Australii, udaÅ‚ siÄ™ na swojÄ… ulubionÄ… plażę, Cheviot Beach, w stanie Victoria. WszedÅ‚ do wody i nikt wiÄ™cej go nigdy nie widziaÅ‚. Do dziÅ› nie wiadomo, co siÄ™ z nim staÅ‚o...

​

Q     49B:

Okolice wschodnich wybrzeży Australii to oczywiÅ›cie raj dla turystów lubiÄ…cych podwodne krajobrazy, tam mianowicie rozciÄ…ga siÄ™ najbardziej niezwykÅ‚a rafa koralowa. ZamieszkujÄ… jÄ… jednak nie tylko zupeÅ‚nie nieszkodliwe zwierzÄ™ta, a spotkanie z niektórymi może siÄ™ skoÅ„czyć tragicznie. Dla którego znanego australijskiego prezentera telewizyjnego tak siÄ™ wÅ‚aÅ›nie skoÅ„czyÅ‚o spotkanie z ... no wÅ‚aÅ›nie, z jakim zwierzÄ™ciem? Dla Stevena Irwinga, znanego przyrodnika i prezentera, tragicznie zakoÅ„czyÅ‚o siÄ™ spotkanie z pÅ‚aszczkÄ…, która ukÅ‚uÅ‚a go prosto w serce w czasie krÄ™cenia odcinka nowego serialu o najniebezpieczniejszych mieszkaÅ„cach mórz...

​

bottom of page