Q 57A
Dziś po ogromnym skoku przez Pacyfik zaczynamy przygodę z Kanadą.
Jak nazywa się (zrekonstruowana na podstawie wykopalisk archeologicznych) pierwsza osada założona przez europejskich osadników (L'Anse aux Meadows )i kogo uważa się za jej założyciela (wikingów, a głównie Leifa Ericsona)?
Q 57B
Jak nazywa się historyczno-turystyczny szlak, na którym znajduje się ta osada, ile ma kilometrów długości i wzdłuż jakiej drogi przebiega?
The Viking Trail, biegnący wzdłuż drogi nr 430, ma 489 km długości (niektóre przewodniki rozciągają ten szlak aż do 526 km, a inne skracają go do 415 km).
Q 58A
Który z wczesnych europejskich odkrywców dał się ponieść marzeniom o wielkiej sławie i bogactwie i wmówił dziesiątkom ludzi, w tym Królowej, że znalazł ogromne złoża złota na terenie dzisiejszej Kanady, pozyskał spore fundusze od sponsorów i potencjalnych udziałowców na kolejne wyprawy, po czym przywiózł do domu tony bezwartościowych skał? Martin Frobisher I jaki jedynie minerał udało się z tych skał wyodrębnić? Piryt
Q 58B
Jaki niezwykle popularny w Kanadzie sport powstał poprzez zaadaptowanie zasad sportów uprawianych przez rdzennych mieszkańców? Lacrosse
Q 59A
Jak zapewne wiecie, po tereny dzisiejszej Kanady najpierw upomniała się Francja (stąd wiele jest tam do dziś obszarów francuskojęzycznych). Ale dla kolonialnej potęgi Anglii taka sytuacja była nie do przyjęcia, tym bardziej, że z Francją nigdy nie żyła w idealnej harmonii. Tak więc konflikt o Kanadę, a także o inne posiadłości rozsiane po świecie, był nieunikniony i trwał bardzo długo, przynosząc sukcesy raz jednej, a raz drugiej stronie. Przyszedł jednak taki rok, w którym szczęście uśmiechnęło się do Anglików - i to na wszystkich frontach, w tym też na tym kanadyjskim. Jak nazwali Anglicy ten rok i jaka króciutka stoczona w nim bitwa przesądziła ostatecznie o losach posiadłości francuskich w Kanadzie?
Był to rok 1759, nazwany Annus Mirabilis - Cudowny Rok, a bitwa to niespełna godzinna walka na Równinie Abrahama.
Q 59B
W Kanadzie dwujęzyczne znaki drogowe są czymś normalnym. Ale znajdziemy tam i takie w trzech językach. Gdzie mógłbyś natknąć się na takie znaki i w jakich językach do nas przemawiają?
Za każdym razem mamy napisy w języku angielskim i francuskim, a potem kolejno:
- Język Kri (Cree) - na południe od "linii drzew", od Labradoru do Alberty;
- Język Inuktitut - na północ od "linii drzew";
- Język Abenaki - w prowincji Quebec.
Q 59C
Który brytyjski monarcha użył antonimu nazwy roku z pytania A do określenia jednego roku swojego panowania, jak nazwał ten rok i co na przykład się wtedy wydarzyło?
Królowa Elżbieta II - Annus Horribilis (1992) - rozpad małżeństw dwójki dzieci Elżbiety, ujawnienie romansu następcy tronu, Karola, z Camillą Parker-Bowles; pożar zamku Windsor itp.
Q 60A
Do tej pory mówiliśmy o francuskich i brytyjskich koloniach.
A od kiedy możemy mówić o państwie, którego nazwa brzmi po prostu "Canada"?
O niezależnym państwie możemy mówić od 1867 roku, wtedy nazywało się ono "Dominium Kanady", od 1931 roku, po uzyskaniu autonomii od Wielkiej Brytanii, zaczęto nieoficjalnie używać jednowyrazowej nazwy "Kanada", a oficjalnie została ona wprowadzona do użytku dopiero w 1982 roku.
Q 60B
Pewna ekscentryczna, dawno zapomniana przyjaciółka rodziny, która wyjechała szukać przygód wiele lat temu, odzywa się nagle i zaprasza Was, czyli Ciebie wraz z rodzicami i ewentualnym rodzeństwem, na najbliższe wakacje do siebie, do Kanady, do swojego domku w malowniczo położonej wiosce o nazwie Aklavik. Przysyła Wam też bilety na samolot do Ottawy na sobotę tuż po zakończeniu roku szkolnego.
Rodzicom udaje się kupić bilety na dalszy lot do Yellowknife. Tam postanawiacie wynająć samochód, żeby zobaczyć jak najwięcej niesamowitych, dzikich kanadyjskich krajobrazów, o których podziwianiu marzyliście od dziecka, zaczytując się podróżniczymi powieściami.
Zaplanuj trasę Waszej dalszej podróży, zaznaczając, jakimi drogami podróżowalibyście, gdzie byście się zatrzymali po drodze na nocleg(i) i ile mniej więcej zajęłaby Wam cała podróż.
Oczywiście uznajemy wszystkie odpowiedzi, które uwzględniają naszą małą pułapkę - a mianowicie taką, że w Kanadzie jest (co nam może się wydawać niemożliwe i niewiarygodne) wiele miejscowości, które w ogóle nie mają dróg dojazdowych i do których przez większą część roku w ogóle nie da się dotrzeć drogą lądową - Aklavik jest jedną z nich. Samochodem można tam dotrzeć jedynie zimą, po tzw. Winter lub Ice Road, czyli po drodze biegnącej po zamarzniętych wodach (rzekach, jeziorach, mokradłach).
Teraz latem najdalej samochodem dojechalibyście do Inuvik - a stamtąd już samolotem lub łodzią.
Na stronie Aklaviku możecie znaleźć wszystkie przydatne informacje: http://www.aklavik.ca/?p=getting_here
Q 61A
Kanada nie jest miejscem, o którym wiedzielibyśmy jakoś szczególnie dużo, dajmy na to w porównaniu z Anglią czy Stanami Zjednoczonymi. I ilu z nas potrafiłoby tak z głowy wymienić jakichś sławnych Kanadyjczyków?
Za to na pewno wszyscy znamy jedną mieszkankę najmniejszej kanadyjskiej prowincji - tyle tylko, że nie do końca jest ona rzeczywista.
O kogo chodzi?
O Anię Shirley, czyli Anię z Zielonego Wzgórza, mieszkającą na Wyspie Księcia Edwarda.
Q 61B
Gdybyście zobaczyli gdziekolwiek na świecie samochód z prowincji, którą odwiedziliście wczoraj w pytaniu 60B, od razu bylibyście w stanie określić, że stamtąd właśnie przyjechał - nawet gdybyście stali zbyt daleko, by dokładnie odczytać jakiekolwiek napisy. Jakim cudem?
Samochody z Northern Territories mają tablice rejestracyjne w kształcie polarnego niedźwiedzia.
Q 62A
W Kanadzie nie tylko drogi roztapiają się wiosną. Jest tam też pewien hotel, który z powodu pogody musi każdej zimy być odbudowywany od zera.
Jak się nazywa i gdzie go znajdziecie?
Jest to Hotel de Glace, znajdujący się na przedmieściach Quebec.
Q 62B
Jaki związek z Kanadą ma ta - wydawałoby się do szpiku kości
angielska - ślicznotka?
Postać Winnie-the-Pooh została zainspirowana
kanadyjską niedźwiedzicą o imieniu Winnipeg,
która do Londynu trafiła wraz z kanadyjskimi
żołnierzami, jako maskotka udającego się na front
I Wojny Światowej korpusu weterynaryjnego i została
pozostawiona w tamtejszym zoo, gdzie była powszechnie
uwielbiana jako całkowicie oswojona i bardzo przyjazna.
Bawił się z nią i dokarmiał miodem między innymi
syn A. Milne - Christopher Robin.
Q 63A
Pewnego razu syn (A) Peter Phillips księżniczki (B) Anne, the Princess Royal, przebywając w sprawach służbowych w pewnym pięknym kanadyjskim mieście (C) Montrealu, ujrzał w czasie pewnego wydarzenia (D) Grand Prix Canada 2003 przepiękną dziewczynę (E) Autumn Kelly, w której zakochał się od pierwszego wejrzenia. Dziewczyna również nie pozostała obojętna i romans dwojga młodych zaczął się dynamicznie rozwijać, tyle tylko, że nasz bohater nie zdradził ukochanej swojego królewskiego pochodzenia... Dowiedziała się o nim zupełnie przypadkiem, kiedy wraz z matką śledziła relację z urodzin młodszego kuzyna (F) księcia Williama swojego ukochanego. Kilka (G) pięć lat później, młodzi stanęli na ślubnym kobiercu w uroczym kościółku (H) kaplica św Jerzego w Windsorze i wkrótce potem dochowali się dwóch uroczych córeczek (I) Savanna i Isla.
Zidentyfikuj osoby, miejsca i inne fakty z tej baśniowo brzmiącej historyjki.
Q 63B
Kanada jest krainą wielu rekordów.
Znajdź przynajmniej trzy rzeczy, które Kanada ma najdłuższe.
- najdłuższa ulica na świecie - Yonge street - 1178 mil (1896 km)
- najdłuższa na świecie linia brzegowa - 151019 mil (202080 km)
- najdłuższy na świecie szlak turystyczny The Great Trail - 24000 km (24 134 000 m)
- najdłuższa autostrada na świecie - 7 821 km
- granica amerykańsko-kanadyjska jest najdłuższą granicą państwową na świecie - 8 893 km