top of page

Q    36A:​

Opuszczamy na dobre Stary Kontynent i udajemy siÄ™ dookoÅ‚a Å›wiata, zaczynajÄ…c miÄ™dzykontynentalnÄ… podróż od skoku na poÅ‚udnie - do PoÅ‚udniowej Afryki.

Przez dziesięciolecia życie w tym kraju toczyło się według prawa symbolizowanego przez tę tablicę. Co to za prawo i w jakich latach obowiązywało?

To prawo to Apartheid (1948/50 - 1991/94)
- polityka odseparowania
od siebie poszczególnych grup etnicznych, 
a szczególnie trzymania czarnej ludnoÅ›ci Afryki
Południowej z dala od białej.

​

Q     36B:

Na czym polegaÅ‚o to prawo? Podaj pięć przykÅ‚adów,
które dotykaÅ‚y na co dzieÅ„ zwykÅ‚ych ludzi.

Na przykład:

- zakazane były mieszane małżeństwa,
- czarnoskórym zakazany byÅ‚ wstÄ™p do części
miejsc przeznaczonych dla białych (osobne toalety, środki transportu, restauracje, hotele, parki, plaże itp),
- pozbawianie czarnoskórej ludnoÅ›ci dostÄ™pu do dobrej edukacji,
- pozbawianie czarnoskórej ludnoÅ›ci prawa do zakupu ziemi, mieszkania w pewnych miejscach,
- utrudnianie czarnoskórej ludnoÅ›ci dostÄ™pu do dóbr kultury, takich jak biblioteki, kina, teatry,
  muzea itp,

- pozbawienie czarnoskórej ludnoÅ›ci możliwoÅ›ci wykonywania niektórych zawodów,
- zakazanie czarnoskórym wstÄ™powania do zwiÄ…zków zawodowych i tak dalej i tak dalej...

 

Q    37A:​

Jak nazywaÅ‚y siÄ™ paÅ„stwopodobne twory, powoÅ‚ane do życia przez kierujÄ…ce siÄ™ politykÄ… apartheidu wÅ‚adze poÅ‚udniowoafrykaÅ„skie, w których gromadzono ludność z tych samych grup etnicznych, by uniemożliwić tym różnym grupom mieszanie siÄ™ i integrowanie ze sobÄ…? ByÅ‚y to BANTUSTANY.

​

Q     37B:

Wszystkie te ilustracje odnoszą się do jednego Południowoafrykańczyka.

Odgadnij, o kogo chodzi i objaÅ›nij (hasÅ‚owo - maksymalnie po jednym zdaniu) jakich faktów z jego życia dotyczÄ… te ilustracje. 

 

Q    38A:​

Morza wokóÅ‚ PrzylÄ…dka Dobrej Nadziei sÄ… niezwykle zdradliwe i opÅ‚yniÄ™cie tego kraÅ„ca Afryki nawet dziÅ› nie  jest Å‚atwe - a co dopiero kilkaset lat temu! Od kiedy odkryta zostaÅ‚a ta morska droga do Indii, liczne statki podążaÅ‚y niÄ… tam i z powrotem, a na skutek nieprzewidywalnych warunków wiele z nich rozbijaÅ‚o siÄ™ i zostawaÅ‚o w tej okolicy na zawsze. Dlatego takie katastrofy z udziaÅ‚em statków nie byÅ‚y niczym nadzwyczajnym - przynajmniej do czasu, gdy burza dopadÅ‚a pewien holenderski okrÄ™t, którego wypadek zmieniÅ‚ na zawsze bieg historii w tej części Afryki. 

Jak nazywał się ten okręt i jaki los przypadł w udziale jednej, a jaki drugiej połowie jego załogi?

ByÅ‚ to Nieuwe Haarlem, którego katastrofa w 1647 roku doprowadziÅ‚a w efekcie do rozpoczÄ™cia kolonizacji Afryki PoÅ‚udniowej.
58 czÅ‚onków zaÅ‚ogi zostaÅ‚o przeniesionych na inne statki a 62 pozostaÅ‚o w okolicy Table Bay, gdzie zajmujÄ…c siÄ™ towarami uratowanymi z wraku zaÅ‚ożyli obozowisko i mieszkali w nim okoÅ‚o roku, czekajÄ…c na ratunek.

​

Q     38B:

Afryka PoÅ‚udniowa jest domem wielu gatunków zwierzÄ…t, które można okreÅ›lić mianem "naj". Å»yje tam na przykÅ‚ad - dopisz nazwÄ™ gatunku:

a) najwiÄ™kszy ssak lÄ…dowy - sÅ‚oÅ„ afrykaÅ„ski

b) najwiÄ™kszy ptak            -  struÅ›

c) najwyższe zwierzÄ™        - Å¼yrafa

d) najszybszy ssak lÄ…dowy -  gepard

e) najwiÄ™ksza ryba             - rekin wielorybi

Q    38C:​

Jaką romantyczną nazwę otrzymało miejsce powstałe po kilku latach od wydarzeń wspomnianych w pytaniu 38A i jaka - w nawiązaniu do tej nazwy - była jego rola?

Tavern of the Seas - Tawerna Mórz (pierwsza nazwa osady, z której powstaÅ‚ dzisiejszy Kapsztad) - byÅ‚a to osada "odpoczynkowa", gdzie statki podróżujÄ…ce do i z Indii mogÅ‚y zatrzymywać siÄ™ na wypoczynek i uzupeÅ‚nienie zapasów.

Uznawaliśmy też zaproponowany przez kilkoro z Was Fort (lub Zamek) Dobrej Nadziei (chociaż naszym zdaniem nie brzmi ani w połowie tak romantycznie, jak Tavern of the Seas).

Q    39A:​

Jakie wydarzenie w zupeÅ‚nie innej części kontynentu sprawiÅ‚o, że Tawerna Mórz z wczorajszego pytania C straciÅ‚a po okoÅ‚o dwustu latach swoje pierwotne przeznaczenie?

Otwarcie Kanału Sueskiego - odtąd statki płynące do Indii nie musiały już opływać całej Afryki, więc nie miały powodu, by zawijać na odpoczynek do Tawerny.

​

Q     39B:

Jakie zwierzÄ™ jest symbolem tego kraju i jakie typowe zachowanie odzwierciedla jego nazwa?
Jest to springbok - skocznik antylopi, który - jak wskazuje na to jego nazwa - sÅ‚ynie z wysokich (ponad 4 metry) podskoków.

Q    40A:​

Holendrzy zaczÄ™li zadomawiać siÄ™ na poÅ‚udniu Afryki i nie wadziÅ‚o to innym europejskim kolonialnym potÄ™gom - aż do koÅ„ca osiemnastego wieku. Kto wtedy postanowiÅ‚ przejąć kontrolÄ™ nad tÄ… koloniÄ… i dlaczego byÅ‚o to dla tego kraju tak ważne? Brytyjczycy. Chcieli oni uniemożliwić popieranej przez Holendrów Francji pod rzÄ…dami Napoleona - ich wielkiego wroga - swobodne podróżowanie na wschód. Chcieli za wszelkÄ… cenÄ™ przejąć i utrzymać kontrolÄ™ nad tym gÅ‚ównym szlakiem handlowym, żeby nie dać Francji zdobyć dominacji na morzu. 

​

Uwaga! Diamenty i zÅ‚oto zostaÅ‚y odkryte dopiero w II poÅ‚owie XIX wieku, nie w XVIII. 

​

Q     40B:

Jaki wyjÄ…tkowy, zdrowy i coraz popularniejszy na caÅ‚ym Å›wiecie napój możemy przyrzÄ…dzić dziÄ™ki krzewom rosnÄ…cym w górach w tym regionie kraju:

Rooibos.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dla ułatwienia dodamy, że znajdziecie to praktycznie w każdym sklepie spożywczym.

Q    41A:​

Przeinaczanie faktów dla wÅ‚asnych politycznych celów nie jest niczym nowym, ani - niestety - dziwnym.

W czasie wojen burskich pomiÄ™dzy kolonialnÄ… potÄ™gÄ… Wielkiej Brytanii a afrykanerskimi (holenderskimi) osadnikami, wielkÄ… propagandowÄ… rolÄ™ odegraÅ‚o zdjÄ™cie pewnej dziewczynki, przywiezione do Wielkiej Brytanii przez pewnego znanego pisarza, który w Afryce PoÅ‚udniowej przebywaÅ‚ z misjÄ… medycznÄ…. 

Zdjęcie to posłużyło zwolennikom brytyjskiej ingerencji w Afryce Południowej do potwierdzenia słuszności swojego zaangażowania i jego cywilizacyjnej misji, a przeciwnikom - do ukazania okrucieństwa okupacyjnych wojsk brytyjskich.

I tak - to było dokładnie to samo zdjęcie!

Jak nazywaÅ‚a siÄ™ sportretowana dziewczynka i który pisarz wywoÅ‚aÅ‚ caÅ‚e to zamieszanie?
Arthur Conan Doyle, autor opowiadań o Sherlocku Holmesie - zdjęciem Lizzie Van Zyl.

​

Q     41B:

"Spotkajmy siÄ™ w samo poÅ‚udnie na gÅ‚ównym placu w stolicy RPA."

Dlaczego tak sformułowana propozycja spotkania niekoniecznie byłaby dobrym pomysłem?
RPA ma trzy stolice - dlatego odbiorca wiadomości nie wiedziałby, dokąd się udać. Propozycja powinna zawierać doprecyzowanie, czy chodzi o Kapsztad, czy o Pretorię, czy może o Bloemfontein.

Q    42A:​

Skoro mówimy o Afryce PoÅ‚udniowej, nie może zabraknąć miejsca na diamenty...
 

Kiedy w Afryce Południowej znaleziono największy diament świata, postanowiono podarować go panującemu monarsze na urodziny (bo nikt nie chciał go kupić:))

OczywiÅ›cie taki diament w dalekiej podróży do Anglii byÅ‚ Å‚akomym kÄ…skiem dla potencjalnych zÅ‚odziei, dlatego też konieczne byÅ‚o wÅ‚aÅ›ciwe zabezpieczenie go przed czyhajÄ…cymi po drodze rabusiami.

W jaki sposób to zrobiono? Rozpuszczono wiadomość, że diament bÄ™dzie przewożony na pokÅ‚adzie statku ze specjalnÄ… ochronÄ…, w specjalnym sejfie itp. W miÄ™dzyczasie wysÅ‚ano go po cichu jako zwykÅ‚Ä… przesyÅ‚kÄ™ pocztowÄ…, ze znaczkiem, w zwykÅ‚ym pudeÅ‚ku...

​

Q     42B:

Ten gigantyczny diament zostaÅ‚ pociÄ™ty na wiele części, a najwiÄ™ksze z nich znajdujÄ… siÄ™ w Klejnotach Koronnych - na przykÅ‚ad w berle i w koronie. W czasie II Wojny Åšwiatowej, gdy nasiliÅ‚y siÄ™ niemieckie naloty na Londyn, ojciec Elżbiety II, król Jerzy VI, baÅ‚ siÄ™ inwazji i przejÄ™cia tych (i innych) bezcennych skarbów przez nazistów. PostanowiÅ‚ wiÄ™c ukryć je tak, by bardzo niewiele osób wiedziaÅ‚o, gdzie siÄ™ znajdujÄ… - nawet jego córka, Elżbieta, dowiedziaÅ‚a siÄ™ o tym dopiero wiele lat po wojnie. Gdzie (posiadÅ‚ość - Windsor) i w czym (pojemnik - pudeÅ‚ko po herbatnikach) ukryÅ‚ najcenniejsze diamenty Król Jerzy? 

bottom of page