Q 29A:
Dziś, w wielkanocny poniedziałek, zaczynamy przygodę z Irlandią. Gdybyście dzisiaj przespacerowali się ulicami Dublina, zobaczylibyście radosnych, uśmiechniętych ludzi. Był jednak w historii Wyspy taki Poniedziałek Wielkanocny, w którym miasto spłynęło krwią.
Kiedy? I co się wtedy wydarzyło? W Poniedziałek Wielkanocny 24 kwietnia 1916 wybuchło w Dublinie krótkie i krwawo stłumione Powstanie Wielkanocne.
Q 29B:
Wydarzenie z poprzedniego pytania miało pewien bardzo silny polski akcent.
Kto był tym akcentem i jakie były jego związki z naszym krajem? Hrabina Konstancja Markievicz, jedna z przywódczyń Powstania, była żoną polskiego arystokraty.
Q 30A:
W jaki sposób i kiedy ten ślicznie wyglądający mikroorganizm
zapisał czarną kartę w historii Irlandii? Jest to
Phytophthora infestans, powodujący zarazę ziemniaczaną,
która doprowadziła do zniszczenia upraw ziemniaków i w efekcie
do tzw. Wielkiego Głodu w Irlandii w latach 1845-1849.
Q 30B:
Wyjaśnij symbolikę i dobór
kolorów na fladze Irlandii.
Zieleń to ludność katolicka,
(zieleń jest kolorem św. Patryka);
pomarańcz to ludność
protestancka (pomarańcz to kolor protestanckiej Dynastii Orańskiej, po angielsku Orange), a biel to kolor pokoju - czyli pokojowe współistnienie katolików i protestantów.
Q 30C:
Te konsekwencje to m.in.: - śmierć około miliona obywateli Irlandii, dalsze wyludnianie się kraju na skutek wielkiej fali emigracji (głównie do USA), wzrost nastrojów niepodległościowych i rozwój ruchów rewolucyjnych w Irlandii, rozpoczęcie reformy rolnej - zmiany w sposobach upraw itp.
Q 31A:
Pierwszym kamieniem milowym w historii Irlandii była jej chrystianizacja.
Kto był pierwszym pasterzem, czyli biskupem, malutkiej na razie chrześcijańskiej trzódki?
Niejaki Palladius, poprzednik na tym stanowisku św. Patryka.
Q 31B:
Najsłynniejszą postacią symbolizującą
początki irlandzkiego chrześcijaństwa
jest oczywiście św. Patryk, a jego postać
obrosła licznymi legendami.
W jaki sposób (jednym zdaniem!)
symbole przedstawione na obrazkach
są związane z rzekomą działalnością
Patryka?
Q 32A:
Który angielski król oficjalnie włączył Irlandię do swojego dominium jako będące pod jego (i jego następców) berłem państewko i jaką nazwę nosiła w poprzedzającym to wydarzenie okresie (będąc pierwszą de facto angielską kolonią)?
Henryk VIII, tworząc Królestwo Irlandii, połączone z Anglią unią personalną i z nim jako jego władcą. Wcześniej było to tzw. "Lordship of Ireland" - Lordostwo Irlandii.
Q 32B:
Czym są takie dziwne kreseczki?
To starożytny irlandzki alfabet, Ogham.
Q 33A:
Często możemy spotkać Irlandczyków o podobnie zaczynających się nazwiskach, co widać na przykład w nazwiskach takich jak O'Donnell czy McGinty. Co oznaczają te przedrostki?
O' oznacza potomka (np wnuka), a Mc (lub Mac) - syna.
Q 33B:
Tradycyjne irlandzkie nazwiska są bardzo skomplikowane i brzmią i wyglądają dla reszty świata nieco egzotycznie, ale większość Irlandczyków od dawna używa wersji zanglicyzowanych. Gdyby jednak tak nie było, świat znałby bardzo dobrze nazwisko Seána Mac Gearailta Ó Cinnéide'a - zamiast ... No właśnie, zamiast czyjego? Zamiast Johna Fitzgeralda Kennedy'ego, prezydenta Stanów Zjednoczonych. Tak brzmiałoby jego imię i nazwisko, gdyby pozostał wierny swojemu irlandzkiemu dziedzictwu.
Q 34A:
Irlandczycy kochają sport i nawet oddają się zapamiętale kilku takim, które u nas nie są zbyt dobrze znane.
Jakie irlandzkie sporty widzisz na zdjęciach?
Q 34B:
Wyobraź sobie, że mieszkasz w Antrim i jesteś prawdziwym sportowym omnibusem. Genialnie grasz w piłkę nożną, rewelacyjnie w rugby i do tego świetnie pływasz! Jesteś tak dobry, że wybierają cię do kadry narodowej w każdym z tych trzech sportów. Jaki kraj będziesz reprezentował?
W piłce nożnej - Irlandię Północną; w rugby - Irlandię (All Ireland); w pływaniu - Wielką Brytanię - w sensie Zjednoczonego Królestwa (lub mógłbyś ewentualnie wybrać startowanie w barwach Irlandii, chyba że byłyby to zawody Commonwealthu, bo wtedy startowałbyś w drużynie Irlandii Północnej).
Q 35A:
Dopasuj tych zasłużonych dla rozwoju nauki Irlandczyków do symboli ich osiągnięć. Podaj nazwiska i określ, do czego odnoszą się ilustracje.
Ac. Francis Beaufort – wprowadził metodę szacowania sił wiatru (skala Beauforta)
Ba. William Thomson (Baron Kelvin) – opracował teorię ciepła, skala temperatur Kelvina
Cd. John Tyndall – opisał dlaczego niebo jest niebieskie (efekt Tyndalla)
Db. Francis Rynd – wynalazł wydrążoną igłę stosowaną w strzykawkach podskórnych
Q 35B:
Odgadnij nazwiska tych znanych Irlandczyków i znajdź coś, co ich wszystkich łączy.
B 1) Bram Stoker 2) John Rhys Meyers 3) Bosco Hogan
Tych trzech Irlandczyków łączy hrabia Drakula.
Pierwszy jest autorem gotyckiej powieści o Drakuli, a dwaj pozostali wcielili się w postać Drakuli (Rhys Meyers) oraz Jonathana Harkera (Hogan) jako aktorzy.
Dodatkowo Ola doszukała się jeszcze jednego powiązania:
Tudorowie: Bram Stoker napisał książkę ‘Famous Impostors’, w której jeden z rozdziałów poświęca legendzie ‘chłopca z Bisley’, który miał rzekomo zastąpić Elżbietę I Tudor po jej śmierci w 1543 roku. Jonathan Rhys Meyers-jest odtwórcą roli Henryka VIII w serialu ‘Tudorowie’ Bosco Hogan -jest odtwórcą roli biskupa Fishera w tym samym serialu.