top of page

PYTANIE 57

Jak nazywała się wojna, w wyniku której Anglia przestała być monarchią?

Kto dowodził obiema stronami tego konfliktu i jakie były następstwa wojny dla tych (trzech) przywódców?

Ile trwał ten okres nie-monarchii i jaką miał nazwę?

To Angielska Wojna Domowa - the English Civil War.

Stronami konfliktu byli Rojaliści, czyli obrońcy monarchii, dowodzeni przez króla Karola I, a po jego śmierci Karola II oraz Parlamentarzyści, dążący do obalenia monarchii, a dowodzeni przez Olivera Cromwella. Król Karol I został w trakcie tej wojny skazany na śmierć i ścięty, Karol II - wygnany, a Oliver Cromwell mianował się Lordem Protektorem, a Anglia stała się Republiką. Zwolennicy Cromwella nazywali ten jedenastoletni okres Protektoratem, natomiast Rojaliści - bezkrólewiem.

PYTANIE 58

Który konflikt zbrojny na terenie Stanów Zjednoczonych nosi w oryginale taką samą nazwę, jak angielski konflikt z poprzedniego pytania?

Jak nazywały się dwie strony tego konfliktu, a jak ich polityczni przywódcy?

To Wojna Secesyjna - the American Civil War.

Walczyły ze sobą stany Północy - czyli Unia i stany Południa - czyli Konfederaci.

Politycznym przywódcą Unii był prezydent Abraham Lincoln, a Konfederacji - Jefferson Davis.

PYTANIE 59-60

Pytanie dotyczy wczorajszych wojen.

Poniżej zobaczycie zdjęcia dwóch pomników, które stoją na polach dwóch letnich bitew stoczonych w czasie tych dwóch wojen.
 

Bitwy te dzieli od siebie równo dwieście dziewiętnaście lat.

Zidentyfikujcie bitwy, o których mowa i napiszcie krótko, jednym zdaniem, bez kopiowania całych akapitów z Wikipedii lub innych źródeł, dlaczego bitwy te można uznać za mające przełomowe znaczenie dla obu wojen domowych.

Jest to pomnik upamiętniający bitwę na Marston Moor, która rozegrała się 2 lipca 1644 r. i na dobre pozbawiła Rojalistów szans na odbicie północnej Anglii. Jest to też początek zawrotnej kariery Olivera Cromwella.

 

Ten pomnik upamiętnia bitwę pod Gettysburgiem, wielkie i przełomowe zwycięstwo sił Unii nad Konfederatami, stoczoną 1-3 lipca 1863 roku. Unia powstrzymała Południe w jego marszu na stolicę. Scena wojny na dobre przeniosła się na południe i już nie wróciła na północ.

 

 

 

 

PYTANIE 61-62

 Te dwie wojny można przedstawić przy pomocy symboli obrazkowych. Spróbujcie je rozszyfrować, nazwać  i odpowiedzieć na pytania:

 

61. Kiedy i jak długo toczyła się ta wojna?
      Co symbolizuje każdy z elementów obrazka?

 

62. Kiedy i jak długo toczyła się ta wojna?
      Kim były strony konfliktu i ile ofiar pociągnął za sobą
      konflikt? Co symbolizują elementy obrazka?

62

61

Świńska wojna - w oryginale Pig and Potato War - toczyła się pomiędzy oddziałami USA i Wielkiej Brytanii na wyspie Saint Juan u wybrzeży USA i dzisiejszej Kanady w latach 1859-1874. Jej jedyną ofiarą była świnia zastrzelona przez miejscowego amerykańskiego farmera, któremu weszła na pole, gdzie uprawiał kartofle. Po kilkunastoletnim bezkrwawym konflikcie strony zwróciły się o mediację do cesarza Wilhelma, który rozstrzygnął spór na korzysć Amerykanów. Armie wycofały się, lecz ich pobyt na wyspie upamiętniony jest Parkiem Historycznym, w ktorym - w częsci, gdzie stacjonowały oddziały brytyjskie - do dzis powiewa flaga Wielkiej Brytanii.

 Wojna Dwóch Róż to konflikt pomiędzy dwoma pretendującymi do tronu angielskiego rodami: Yorków, symbolizowanych przez białą różę, i Lancastrów, z czerwoną różą w herbie. Wojna trwała przez 30 lat, 1455-1485, a w jej wyniku tron zdobył Henryk Tudor, daleki krewny Lancastrów, który, żeniąc się z Elżbietą z domu Yorków, połączył zwasnione rody i jego syn, Henryk VIII, mając w swoich żyłach krew zarówno jednych jak i drugich, wymyslił nowy symbol: Różę Tudorów, biało-czerwoną.

PYTANIE 63

W czasie której wojny przedstawiona na zdjęciu broń święciła triumfy, a używający jej Anglicy i Walijczycy rozgramiali wrogów raz za razem?

Czy wojna ta trwała naprawdę tyle, ile sugeruje  jej nazwa, a jeśli nie, to ile?

PYTANIE 64

Do jakiej broni odnosi się  ten obrazek?

Kto, kiedy, gdzie i przeciw komu ją zastosował?

Ta broń, o nazwie English longbow, święciła triumfy w czasie Wojny Stuletniej, pozwalając Anglikom odnosić wielkie zwycięstwa nad armią francuską. Wojna Stuletnia jednak wcale nie trwała stu lat, lecz sto szesnaście.

Były to dwie bomby atomowe. Pierwsza, o nazwie Little Boy, została zrzucona 6 VIII 1945 roku z amerykańskiego bombowca na japońskie miasto - Hiroszimę. Drugą zrzucono 9 VIII na Nagasaki, kończąc tym samym definitywnie II Wojnę Światową.

PYTANIE 65

Pod jaką nazwą znamy miejscowych żołnierzy, których w Indiach włączano do armii brytyjskiej, a którzy w połowie dziewiętnastego wieku zbuntowali się przeciwko niesprawiedliwemu traktowaniu i pozbawianiu ich możliwości awansu i wywołali powstanie - krwawo stłumioną rebelię przeciwko Brytyjczykom?

PYTANIE 66

Jaka bitwa - a raczej masakra - zakończyła serię wojen toczonych przez armię Stanów Zjednoczonych z Indianami? Czyją śmierć i w której bitwie mieli mścić wtedy amerykańscy żołnierze, mordując kogo popadnie, głównie kobiety i dzieci?

Byli to Sipajowie, a powstanie, o którym mowa, to Powstanie Sipajów z 1857 roku.

Chodzi o masakrę nad potokiem Wounded Knee z 1890 roku, w czasie której amerykańscy żołnierze mordowali wojowników indiańskich oraz ludność cywilną, mszcząc się za klęskę swojego oddziału w bitwie pod Little Bighorn i śmierć generała Custera (czternascie lat wczesniej).

PYTANIE 67-68

Ta bitwa, stoczona ze wspólnym wrogiem przez sprzymierzone armie kilku europejskich mocarstw, dowodzone przez urodzonego w Irlandii brytyjskiego księcia, przeszła do słownika wielu języków jako synonim klęski.

 

A. gdzie i kiedy rozegrana została ta bitwa?

B. kto był wrogiem numer jeden Europy?

C. jak brzmiało imię i nazwisko wspomnianego dowódcy?

D. jaki kraj nazwał swoją stolicę na jego cześć?
E. jakie buty, których pierwowzór sam zaprojektował, do dziś noszą jego nazwę?

F. który wybitny dowódca z tej samej serii wojen towarzyszy mu w miejscu wiecznego odpoczynku?
 

A. Była to bitwa pod Waterloo z 18 czerwca 1815 roku, stoczona przez wojska zjednoczonych armii europejskich z podbijającą nasz kontynent armią

 

B. Napoleona.

 

C. Bitwie przewodził marszałek Arthur Wellesley, pierwszy książę Wellington.

 

D. Od jego tytułu nazwę swą bierze stolica Nowej Zelandii, Wellington własnie.

 

E. Dzis znamy te buty w wersji gumowej, a nie pierwotnej skórzanej, są to jednak potomkowie zaprojektowanych przez niego wellingtonów, czyli po prostu kalosze.

 

F. Książę Wellington spoczywa w krypcie Katedry Św. Pawła w Londynie w sąsiedztwie grobowca admirała Horatio Nelsona, zwycięzcy spod Trafalgaru.

PYTANIE 69-70

Wczorajsze pytania zahaczyły o inną, poza Waterloo, bitwę, o którą dzis chcielibysmy Was bardziej szczegółowo zapytać.

 

A. Ile lat dzieli od siebie te dwie bitwy? - 10 lat

 

B. Dowódca strony brytyjskiej - jak chodzą słuchy - przewidywał swoją śmierć w tej bitwie, a nawet - sam ją prowokował. W jaki sposób?  - Admirał Horatio Nelson przed bitwą pożegnał się z dowódcami innych statków, mówiąc, że więcej się nie zobaczą. W czasie bitwy stał na mostku w pełnym mundurze, ozdobionym licznymi odznaczeniami - niezmiernie łatwo było go zauważyć, rozpoznać i namierzyć, co zresztą się stało.

 

C. Jakimi słowami dowódca przekazał marynarzom zachętę do walki, a jakimi żegnał się z tym światem?

- Przed rozpoczęciem bitwy rozesłał na wszystkie statki wiadomość, że "Anglia oczekuje, że każdy spełni swą powinność". Umierając, powtarzał cały czas, że "Dzięki Bogu wypełnił swój obowiązek". Prosił też o zaopiekowanie się swoją kochanką.

 

D. W jaki interesujący sposób przetransportowano jego zwłoki do Londynu?
- Zakonserwowano je w beczce z brandy, później - w Gibraltarze - wymieniono brandy na spirytus.


 

bottom of page