top of page

1. Niektórym wydaje się, że Anglia, Wielka Brytania
i Zjednoczone Królestwo to różne okreslenia tego samego kraju. Wy jednak wiecie, że tak nie jest.

Czym różnią się od siebie te pojęcia?

2.  Jak doszło do tego, że język angielski jest ojczystym językiem ludzi mieszkających w tylu tak bardzo od siebie odległych zakątkach świata?

 

Wielka Brytania była potęgą kolonialną. Do dziś w krajach, które niegdyś wchodziły w skład Imperium Brytyjskiego zachowały się pewne wyznaczniki 'brytyjskości' - a jedną z nich jest własnie język.

3. Do której z części Zjednoczonego Królestwa pojechałbyś, żeby:

a) - zjeść smakowite owcze żołądki nadziewane wątrobą, sercami i innymi smakołykami? do Szkocji

b) - odwiedzić miejsce, w którym urodził się obecny Książę Walii?  do Anglii

c) - zobaczyć w najbliższą niedzielę ludzi z przypiętymi do ubrań żonkilami?   do Walii

4.  Do którego z pokazanych na mapce krajów anglojęzycznych pojechałbyś, żeby:

a) - odwiedzić najdalej na południu położoną stolicę świata?  do Nowej Zelandii

b)  - spotkać workowatego kreta?   do Australii

c) - wpaść do centrum przemysłu filmowego Bollywood?  do Indii

5. Który w kolejce do tronu jest obecnie książę Harry, a który będzie - jeśli nie wydarzy się nic nieprzewidzianego  - za jakieś 2-3 miesiące? Dlaczego?

Książę Harry jest obecnie czwarty w kolejce do tronu, po swoim ojcu Karolu, bracie Williamie i bratanku George'u. Książę William jednak spodziewa się narodzin kolejnego potomka (w kwietniu), który wyprzedzi swojego wuja Hary'ego.

6. Słowa hymnu którego z krajów pokazanych na mapce poświęcone są fladze?

To słowa hymnu amerykańskiego.

7.  Czym poczęstowany zostałbyś w tradycyjnym angielskim domu? Wybierz obrazek A lub B:

Dla tradycyjnego Anglika wypicie herbaty bez mleka jest wręcz niemożliwe - tak więc A.

8.  Co zjadłbyś w McDonaldzie w Nowym Jorku? Wybierz obrazek A lub B:

I tu znowu A - w amerykańskich McDonaldach to, co znamy w Europie pod nazwą McRoyal można dostać jako Quarterpouder.

9. Gdyby istniało stanowisko "First Dog", należałoby własnie do takich psich śliczności. W czterech

z zaznaczonych na mapce krajów na stanowisku tym "zasiadają" przedstawiciele pokazanych na zdjęciach ras. Podajcie rasę każdego zwierzaka
i kraj, w którym jest "Pierwszym Psem".

Prezydent Irlandii i jego berneński pies pasterski

Brytyjska królowa i jej ukochane corgi

10. Skoro mamy "First Dog", to nie wypada nie wspomnieć o "First Lady". Który z ośmiu krajów konkursowych ma w chwili obecnej najwięcej Pierwszych Dam?

Najwięcej pierwszych dam żyje w RPA. Prezydent tego kraju jest bowiem poligamistą i ma aż cztery żony!

W sieci pojawiły się informacje o labradorze retrieverze - ulubieńcu prezydenta Indii. Ponieważ jednak okazały się wymyślone, punkt 9.c. zostaje anulowany i 2 pkt można dostać za poprawne odpowiedzi do pkt a,b,d

Prezydent USA i jego portugalski pies
(do)wodny
,

11. Który członek Rodziny Królewskiej zasłynął powiedzonkami w rodzaju: "Zabij kota - uratuj ptaszka" albo "Wygląda pan, jakby był gotowy do spania".  W jakich konkretnie sytuacjach zdarzyło mu się wypuścić te 'perełki':)?

 

To książę Filip, mąż Królowej, znany ze swoich gaf. Pierwsze powiedzenie wymsknęło mu się, kiedy poproszono go o wygłoszenie mowy na konwencji ekologicznej, która miała opracować plan ratowania turkawek. Drugie - gdy rozmawiał z ubranym w narodowy strój prezydentem Nigerii.

12. Ta sama osoba, o której mowa była w pytaniu powyżej, obraziła już w zasadzie prawie wszystkich, w tym wielu przedstawicieli narodów z naszej konkursowej mapki.

Znajdź powiedzenie, którym naraziła się:

- Australijczykom    - np. zapytał aborygeńskiego biznesmena, czy dalej rzucają w siebie dzidami, albo - gdy podano mu do pogłaskania koalę - stwierdził, że na pewno by złapał jakąś paskudną chorobę.

- Szkotom   -  np. pytając instruktora nauki jazdy, jak im się udaje wystarczająco długo utrzymać kursantów z dala od butelki, by mieli czas na zdanie egzaminu, lub twierdząc, że Brytyjki nie umieją gotować

- Kanadyjczykom  -  np mówiąc, że dla zdrowia do Kanady na pewno nie przyjechał, bo generalnie ma ciekawsze rzeczy do robienia.

13.   Gdy w czerwcu kończyliśmy szóstą edycję Konkursu UKisOK istniała poważna szansa na to, że być może juz obecna siódma edycja musiałaby rozciągnąć się na jedno więcej państwo, a kto wie, może nawet trzeba by było zmienić nazwę Konkursu.

Dlaczego?

 

W tamtym momencie Zjednoczone Królestwo oczekiwało w napięciu na mające się odbyć we wrześniu w Szkocji referendum, w którym Szkoci mieli zadecydować, czy pozostaną częścią UK, czy też zostaną niepodległym, niezależnym państwem. Jak wiadomo, Szkoci zagłosowali za pozostaniem w Zjednoczonym Królestwie, tak więc nie musieliśmy dodawać Szkocji jako osobnego państwa do naszego Konkursu.

14.   Ustaliliśmy już, że wszystkie kraje z mapki pozostawały w kolonialnej zależności z Wielką Brytanią. Jedną z tych kolonii cenili sobie Brytyjczycy szczególnie wysoko, tak bardzo, że nazywano ją klejnotem w Koronie brytyjskiej. Który to kraj i dlaczego zyskał sobie taki przydomek?

 

Klejnotem w Koronie były Indie - najważniejsza z kolonii, przystanek w drodze do innych krajów azjatyckich, miejsce obfitujące w rozmaite surowce i bogactwa naturalne, a także - jako kraj już wtedy gęsto zaludniony - źródło ogromnych dochodów spływających do Korony z podatków.

Koniec tygodnia pierwszego. Zapraszamy do dalszej zabawy!

bottom of page